Сайт працює у тестовому режимі

Офіційний вебсайт

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

Зверенння успішно відправленно

Заступник голови ЦВК про громади, у яких не буде виборів у грудні

25.10.2018 - 12:31

У п’ятницю, 12 жовтня, Центральна виборча комісія одноголосно ухвалила рішення щодо перших виборів у 125 об’єднаних територіальних громадах. Їх призначили на 23 грудня 2018 року. Виборчий процес розпочнеться з третього листопада.

 

До складу цих 125 ОТГ увійшли 534 місцеві ради: 15 міських, 27 селищних та 492 сільських. Також ЦВК оголосила на цю дату додаткові вибори у 26 об’єднаних громадах. Однак подань було більше: комісія отримала 141 звернення про призначення перших виборів і 47 – про призначення додаткових. 

Чому у 36 об’єднаних та приєднаних громадах не буде виборів у грудні та які причини такого рішення – розповів заступник голови ЦВК Євген Радченко.

– Є три категорії проблемних громад. Перша – це громади Донецької та Луганської областей, які знаходяться на лінії розмежування і поруч із нею. У них, до речі, і у 2015 році місцеві вибори не проводилися. Таких громад 8. Це Волноваська, Щастинська, Широкінська, Ольгинська, Хлібодарівська та інші громади. Доки існують перешкоди, пов’язані з військовою агресією РФ, вибори там проводити неможливо – у тому числі, з міркувань безпеки. Також потрібне законодавче та міжнародне врегулювання. Наведу приклад: один з населених пунктів майбутньої ОТГ знаходиться за лінією розмежування, на території, яка не контролюється українською армією. Як можна проводити вибори у ньому? Підкреслю, що це обмеження не розповсюджується на ті громади Донецької та Луганської областей, які знаходяться відносно далеко від лінії розмежування. Зокрема ми призначили перші вибори в одній донецькій громаді та у вісьмох луганських.

До другої категорії громад, у яких не призначили вибори, можна зарахувати тільки одну ОТГ – на Волині. У ній рішення суду першої інстанції щодо створення ОТГ ще не набуло законної сили, тобто слід чекати на апеляцію. Й оскільки невідомо, яким буде рішення другої інстанції, призначати вибори не можна.

Третя категорія проблемних громад – це ті, які іноді називають “матрьошками”. “Матрьошка” утворюється, коли більше місто поглинає менше, або коли місто поглинає село чи селище, і при цьому там залишається відповідний орган місцевого самоврядування. Найяскравіший приклад: місто Таврійськ, що знаходиться у межах міста Нова Каховка Херсонської області. Згідно закону, рішення про створення окремої ОТГ, припустимо, Таврійськом має також приймати і Нова Каховка. Від’єднатися від Нової Каховки без її дозволу Таврійськ не може. Таких громад маємо шість.

Не призначила ЦВК вибори і в Новодністровській міській громаді. Після прийняття змін до закону про добровільне об’єднання, які парламент ухвалив 3 квітня цього року, міста обласного значення прирівнялися до ОТГ – без призначення виборів. Але оскільки Новодністровська міська рада не відкликала своє подання, ЦВК мусила врахувати його у своєму звіті.

Одна з причин непризначення додаткових виборів – об’єднання не за перспективним планом або об’єднання з громадами, які не визнали спроможними. Таких подань – вісім. Наступною причиною відмови ЦВК стали моделі приєднання, за яких населені пункти, що долучаються до тої чи іншої громади, знаходяться на території інших районів. Таких подань було 13. Якщо перші вибори у таких громадах проводити дозволено, і щодо цього Верховна Рада навіть ухвалила окреме рішення, то про додаткові у законодавстві, на думку ЦВК, не сказано жодного слова. Подання щодо необхідності законодавчого врегулювання цієї ситуації вже скеровано до парламенту.

Проведення президентських та парламентських виборів анітрохи не зашкодить проведенню місцевих виборів. У деяких громадах вони навіть можуть проходити в один день.

 

Джерело: “Український інтерес” 18.10.2018 р.