Сайт працює у тестовому режимі

Офіційний вебсайт

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

Зверенння успішно відправленно

Навчання членів виборчих комісій: відповідати викликам часу

16.11.2020 - 19:29

Кожного разу, коли працюєш на виборах в Україні, незалежно від того, яку роль ти відіграєш у цьому процесі, хочеться сказати: “Такого ще не було!” Але як директорка Центру управління навчанням учасників виборчих процесів при ЦВК (Тренінгового центру), а отже й організаторка навчального процесу на місцевих виборах 2020 року, можу з впевненістю стверджувати, що ми разом з Центральною виборчою комісією та Міжнародною фундацією виборчих систем в Україні (IFES Україна) дійсно створили своєрідну революцію у підході до навчання членів виборчих комісій.

Місцеві вибори – це найскладніший тип виборів з точки зору адміністрування виборчого процесу. Але це не єдиний виклик, який необхідно було прийняти і подолати у підготовці та проведенні навчання. 

На цих виборах щойно прийнятий Виборчий кодекс України запровадив нові виборчі системи. Це означало, що виборці отримали нові за формою виборчі бюлетені, а виборчі комісії проводили підрахунок голосів та встановлювали результати виборів за зміненими правилами.

Окрім того, загроза поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, вимагала від усіх суб’єктів виборчого процесу дотримання протиепідемічних вимог, а від організаторів виборів – роз’яснення правил їх застосування.

Такі передумови суттєво вплинули на зміну підходу до навчання членів виборчих комісій, в результаті чого були вироблені основні принципи проведення такого навчання:

– навчання проводиться лише у форматі онлайн;
– навчальні матеріали викладаються зрозумілою мовою;
– тексти всіх навчальних матеріалів погоджуються з Центральною виборчою комісією;          
– уся навчально-просвітницька діяльність координується Центральною виборчою комісією;
– тісна взаємодія усіх партнерів у навчально-просвітницькому процесі;
– акцент на дотримання протиепідемічних вимог у навчальних матеріалах та під час проведення навчання;
– інклюзивність.

Тренінговий центр разом з ЦВК та IFES Україна організовує навчання членів виборчих комісій в межах проєктів міжнародної технічної допомоги з 2016 року.

Цього року підготовка виборчих комісій реалізовувалася через загальнонаціональну програму каскадних тренінгів для членів виборчих комісій усіх рівнів, яка вперше реалізовувалася у форматі онлайн. Каскадний метод передбачає, що навчання відбувається у кілька етапів, на кожному з яких матеріал викладається для певної цільової аудиторії. Метою навчання виборчих комісій є надання їм необхідних знань та практичних навичок для забезпечення ефективного адміністрування виборів.

Під час першого етапу традиційно відбулося навчання тренерів, які протягом семи днів опановували особливості оновленого виборчого законодавства та опрацьовували методику проведення тренінгів у форматі онлайн, зокрема, вчилися працювати з платформою Zoom, на якій проводилися усі подальші навчання. Таким чином 120 тренерів із семи регіональних команд були підготовлені до проведення навчання за новими стандартами та отримали відповідні сертифікати.

 

Цей захід став черговим викликом для Тренінгового центру, оскільки це був перший онлайн тренінг для тренерів, в якому одночасно брало участь близько 150 учасників – тренери, фасилітатори, представники ЦВК та міжнародних організацій. І для того, щоб навчання тренерів було ефективним, команда фасилітаторів Тренінгового центру інтенсивно працювала протягом кількох місяців, вибудовуючи зрозумілу для сприйняття структуру навчальної програми та адаптуючи її до онлайн-формату.

Протягом другого та третього етапів підготовлені тренери провели навчання для членів виборчих комісій двох рівнів (ТВК та ДВК) майже відразу після їх утворення. Навчальний процес відбувався по всій країні одночасно, оскільки кожна група тренерів працювала у закріпленому за нею регіоні. Застосування каскадного підходу дозволило навчити велику кількість членів виборчих комісій за короткий проміжок часу, застосовуючи однакову методику передачі знань та досвіду.

“Проведення тренінгів для членів виборчих комісій онлайн виявилось задачею “із зірочкою”, через невисокий рівень проникнення комп’ютерних технологій та якісного інтернету в регіони. Майже на кожному онлайн заході тренери спостерігали ситуацію, коли біля одного монітору перебувало декілька осіб, а іноді й вся комісія – за єдиним комп’ютером у сільраді. Зв’язок з такими учасниками часто переривався, було важко зібрати питання чи зробити навчання інтерактивним. Однак, ми знаємо, що тренери робили все можливе, щоб надати необхідну для організації роботи виборчих комісій інформацію – дублювали навчальні матеріали на електронну пошту, надавали посилання на актуальні нормативні акти ЦВК тощо”, – розповів про цю навчальну кампанію заступник директора Центру управління навчанням учасників виборчих процесів при ЦВК Євгеній Крікополо.

Таким чином було проведено 462 онлайн тренінги для членів ТВК та 366 вебінари для членів ДВК, в яких взяли участь понад 33 500 учасників.

Для реалізації цілей навчання Тренінговим центром також була розроблена низка навчальних матеріалів.

Навчальний фільм для членів виборчих комісій:

– 8 навчальних відеороликів для членів ТВК;
– 18 навчальних відеороликів для членів ДВК.

Кожен ролик розкриває певний етап діяльності членів виборчих комісій. Всі вони були розміщенні на YOUTUBE-каналі ЦВК: Просвіта та оснащені субтитрами і мовою жестів. Загалом станом на 13 листопада 2020 року навчальні ролики набрали більш ніж 260 тисяч переглядів.

Навчальні посібники для членів виборчих комісій:

– Навчальний посібник для членів ТВК;
– Навчальний посібник для членів ДВК.

Обидва посібники розповсюджувались в електронному форматі, а також були розміщені на офіційному вебсайті ЦВК. Загалом навчальні посібники тільки на сайті vyborkom.org переглянули понад 50 тисяч користувачів. Посібники для членів ТВК також були надруковані накладом 5 200 примірників та надіслані до територіальних виборчих комісій. 

Матеріали щодо протиепідемічних заходів:

– Плакат “Протиепідемічні заходи на виборчій дільниці”;
– Інструкція для членів виборчих комісій щодо здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів;
– Відеоролик “Здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів”.

Плакат був надрукований накладом 30 000 примірників та надісланий дільничним виборчим комісіям для розміщення у приміщенні для голосування. Інструкція та відеоролик розповсюджувались в електронному форматі.

“Осягнути значення навчальних матеріалів ЦВК в повній мірі можливо, тільки побачивши членів комісії за їх вивченням. У день голосування я неодноразово спостерігала, як члени ДВК консультувались з онлайн версією посібника. А члени однієї з комісій, готуючись до складної ночі після закриття виборчої дільниці, навіть роздрукували із посібника розділ про підрахунок голосів виборців. ЦВК робить надзвичайну роботу з підвищення рівня знань членів виборчих комісій. Сподіваюсь, Комісія і надалі буде вважати це одним із найбільш важливих пріоритетів своєї діяльності”, – зазначила консультантка IFES з питань стратегічного планування та виборів Анна Деніс.

Підвищення професійного рівня організаторів виборів є важливою складовою роботи Центральної виборчої комісії, що було відображено і в Стратегічному плані ЦВК на 2020-2025 роки. Навчання членів виборчих комісій дозволяє попереджати порушення виборчого законодавства. Окрім того, добре підготовлені члени комісій швидше здійснюють процедури з підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування та результатів виборів, що є важливим з огляду на підвищення довіри виборців до результатів виборів.

“Оскільки виборче законодавство було суттєво змінено напередодні початку виборчого процесу, навчання, організоване Тренінговим центром, дуже допомогло швидко зорієнтуватись у новелах Виборчого кодексу. Тренери наголосили, на які моменти треба звертати увагу членів комісій нижчого рівня, а також суб’єктів виборчого процесу, які звертаються до ТВК з питаннями щодо оформлення документів та інших нюансів”, – розповів член Київської міської територіальної виборчої комісії Назар Первак. 

Слід додати, що навчання членів виборчих комісій на місцевих виборів 25 жовтня 2020 року було організовано спільно Центральною виборчою комісією України, Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні та Центром управління навчанням учасників виборчих процесів при ЦВК, за підтримки агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid).

Євгенія Павловська,
директорка Центру управління навчанням
учасників виборчих процесів
при Центральній виборчій комісії

Інтернет-видання “Рупор”, 16.11.2020 року

https://www.rupor.info/news/165551/navchannya-chleniv-viborchih-komisiy-vidpovidati-viklikam-chasu/