Сайт працює у тестовому режимі

Офіційний вебсайт

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

Зверенння успішно відправленно

Вибори депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч)

31.08.2020 - 17:21

Як відомо, 16 липня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства”.

Серед іншого була внесена низка суттєвих змін і до Виборчого кодексу України, що мають передусім удосконалити правове регулювання підготовки та проведення місцевих виборів.

Відтак, на запит Центральної виборчої комісії в межах проєкту Ради Європи “Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні” була розроблена графічна експрес-презентація основних аспектів організації та проведення місцевих виборів уже з врахуванням зазначених змін у Виборчому кодексі України.

Сьогодні пропонуємо розʼяснення щодо організації та проведення виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч).

Вибори депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади.

Центральна виборча комісія своєю постановою від 28 серпня 2020 року № 204 затвердила Розʼяснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів.

Щоб визначити орієнтовну середню кількість багатомандатних виборчих округів з виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), необхідно кількісний склад відповідної ради поділити на 3. Ціла частка отриманого числа і становитиме орієнтовну середню кількість таких округів.

Під час утворення багатомандатних виборчих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж один округ.

Кількісний склад відповідної ради залежить від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ. Загальний склад місцевої ради при чисельності до 10 тисяч виборців становитиме 22 депутати.

При утворенні багатомандатних виборчих округів встановлюється кількість мандатів, що розподіляються в кожному такому окрузі, на засадах рівноправності голосів виборців, що за можливості допускає відхилення від орієнтовної середньої кількості виборців, що припадає на кожний мандат, не більше ніж на 15 відсотків.

Орієнтовна середня кількість виборців, що припадає на кожний мандат, визначається як частка від ділення загальної кількості виборців, встановленої на підставі відомостей Державного реєстру виборців, на кількісний склад відповідної місцевої ради.

Межі багатомандатного виборчого округу не повинні перетинати межі звичайних виборчих дільниць.

Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій або шляхом самовисування.

Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України та право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом у депутати відповідної місцевої ради шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.

Обласна організація політичної партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати міської ради (міста, що входить до складу області згідно з адміністративно-територіальним устроєм), виборчий список кандидатів у депутати сільської, селищної ради (села, селища, що входить до складу області згідно з адміністративно-територіальним устроєм).

Міська організація політичної партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної міської ради, міської ради (міста, що входить до складу цього міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм), а також виборчий список кандидатів у депутати сільської, селищної ради (сіл, селищ, що входять до складу цього міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм).

Районна організація політичної партії може висунути, а в разі відсутності відповідної районної організації у структурі політичної партії – обласна організація політичної партії згідно з адміністративно-територіальним устроєм, виборчий список кандидатів у депутати міської ради (міста, що входить до складу цього району згідно з адміністративно-територіальним устроєм), виборчий список кандидатів у депутати сільської, селищної ради (села, селища, що входить до складу цього району згідно з адміністративно-територіальним устроєм).

Висування кандидатів у депутати організацією політичної партії у кожному багатомандатному виборчому окрузі відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії у вигляді переліку кандидатів до відповідної місцевої ради.

Організація політичної партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є її членом, або безпартійну особу, яка має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України та право бути кандидатом на місцевих виборах.

Кількість кандидатів у депутати, які включаються до переліку кандидатів у депутати відповідної ради щодо кожного багатомандатного виборчого округу, не повинна перевищувати кількості мандатів, які розподіляються у відповідному багатомандатному виборчому окрузі. Наприклад, якщо в окрузі обирається три депутати сільської ради, то місцева організація політичної партії може висунути в такому окрузі не більше трьох кандидатів.

Під час формування переліку кандидатів до відповідної ради організація політичної партії повинна забезпечити представництво не менше 30% осіб однієї статі у загальній кількості кандидатів до відповідної ради.

Текст виборчого бюлетеня для голосування у відповідному багатомандатному виборчому окрузі викладається державною мовою і розміщується на одному аркуші та лише з одного боку.

У виборчому бюлетені зазначаються:

  • порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до виборчого бюлетеня зареєстровані у відповідному виборчому окрузі кандидати;
  • прізвища, власні імена (усі власні імена), по батькові (за наявності);
  • суб’єкт висування кандидата, у разі, якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, міститься позначка “самовисування”;
  • відомості про рік народження, посаду, місце проживання кандидата.

Праворуч від порядкового номера та прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат.

Виборець може проголосувати лише за одного кандидата, поставивши позначку «плюс» (+) або іншу в квадраті напроти  прізвища кандидата в депутати, за якого голосує.

Якщо виборець проголосував більше ніж за одного кандидата – виборчий бюлетень недійсний.

Якщо виборець не проголосував за жодного з кандидатів або неможливо встановити зміст його волевиявлення – виборчий бюлетень недійсний.

Мандати в багатомандатному виборчому окрузі отримують кандидати в депутати (у кількості, що дорівнює кількості мандатів у багатомандатному виборчому окрузі), які за результатами голосування виборців у відповідному окрузі отримали найбільшу, порівняно з іншими кандидатами, зареєстрованими у тому самому окрузі, кількість голосів виборців. Тобто якщо в окрузі розподіляються 4 мандати, їх отримають 4 кандидати, за яких подано більшу кількість голосів, ніж за інших кандидатів.

Якщо на останній мандат у багатомандатному виборчому окрузі претендує два чи більше кандидатів, які отримали однакову кількість голосів, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів. Обраним депутатом стає кандидат, за якого проголосувало більше виборців, ніж за інших кандидатів.