ЦВК НАДАЛА ДОЗВІЛ ЧОТИРЬОМ ГРОМАДСЬКИМ ОРГАНІЗАЦІЯМ, В ТОМУ ЧИСЛІ  ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ГРОМАДСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ "ГРОМАДЯНСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА", МАТИ ОФІЦІЙНИХ СПОСТЕРІГАЧІВ ПІД ЧАС МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ 22 ТА 29 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

12 вересня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії.

Розглянувши відповідні клопотання, Комісія надала Всеукраїнській громадській організації "Передові правові ініціативи" дозвіл мати офіційних спостерігачів під час проміжних виборів депутатів сільських, селищних рад, повторних виборів депутатів сільських, селищних рад та сільських, селищних голів, перших виборів старост сіл, селищ 22 жовтня 2017 року, а також під час перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад ОТГ і відповідних сільських, селищних, міських голів, проміжних виборів депутатів сільських, селищних рад, повторних виборів депутатів сільських, селищних рад та сільських, селищних голів та перших виборів старост сіл, селищ 29 жовтня 2017 року.

Окрім того, ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ГРОМАДСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ "ГРОМАДЯНСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА", клопотання якої було прийнято Комісією 9 вересня 2017 року і вже сьогодні позитивно розглянуто, та Громадській організації  "ЕКО (Екологія, Культура, Освіта) Березань" надано дозвіл мати офіційних спостерігачів під час перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад ОТГ і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року. А Зачепилівській районній громадській організації "Захист і порядок" – під час перших виборів депутатів Зачепилівської селищної ради Зачепилівської селищної ОТГ Зачепилівського району Харківської області та Зачепилівського селищного голови 29 жовтня 2017 року.

Комісія відмовила Кисленку Р.В. у задоволенні його запиту на інформацію в частині надання інформації про кількість виборців у вказаних у запиті об’єднаних територіальних громадах, утворених у Сумській області, оскільки вона не володіє і не зобов’язана згідно з її компетенцією володіти запитуваною інформацією.

Під час засідання ЦВК розглянула окремі питання діяльності Березанської міської виборчої комісії Київської області.

До Комісії надійшли колективні скарги виборців міста Березань разом із доданими до них документами щодо бездіяльності вказаної виборчої комісії, яка полягає в невиконанні нею вимог статей 89, 90 Закону України "Про місцеві вибори" щодо заміщення депутата Березанської міської ради від Територіальної організації Політичної Партії "Опозиційний блок" у місті Березань, а також стосовно бездіяльності голови вказаної виборчої комісії. Однак зазначені скарги було повернуто суб’єктам їх подання як такі, що оформлені без дотримання вимог, передбачених законом.

Разом з тим, до Комісії надійшли інші документи з питань заміщення зазначеного депутата, у тому числі пояснення голови Березанської МВК щодо обставин розгляду вказаного питання, рішення Березанської міської ради та територіальної виборчої комісії. Відтак ЦВК розглянула вказані питання за власною ініціативою.

Проаналізувавши наведені обставини та подані документи, Комісія зазначила, що вказана міська виборча комісія ухвалила незаконну постанову від 6 листопада 2016 року № 73 "Про дострокове припинення повноважень депутата Березанської міської ради Кочерженка Олександра Сергійовича", оскільки прийняття такого рішення законодавством України віднесено до компетенції відповідної місцевої ради.

Окрім того, зазначена комісія не вчинила передбачених виборчим законодавством дій щодо заміщення депутата місцевої ради, а також не розглянула у відповідності до вимог Закону та актів Комісії наявні в неї заяви кандидатів у депутати Березанської міської ради про відмову від депутатського мандату, чим допустила протиправну бездіяльність та порушила виборчі права кандидатів в депутати та права місцевої організації політичної партії.

Враховуючи викладене, ЦВК скасувала зазначену постанову Березанської міської виборчої комісії від 6 листопада 2016 року № 73.

Окрім того, встановивши факт систематичного порушення вказаною комісією вимог Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори", –достроково припинила повноваження всього її складу.

Комісія також встановила, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Березанської міської виборчої комісії, можуть не пізніше 24 години 14 вересня 2017 року подати до ЦВК кандидатури для включення до складу зазначеної комісії.

Своєю чергою Березанську МВК зобов’язано після сформування її нового складу до 24 вересня 2017 року включно розглянути питання про визнання обраним депутатом Березанської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати цієї ради від Територіальної організації Політичної Партії "Опозиційний блок" у місті Березань у зв’язку з достроковим припиненням повноважень депутата цієї ради Кочерженка О.С. на підставі наявних на момент ухвалення рішення документів та в порядку статей 47, 90 Закону України "Про місцеві вибори".

Окрім того, Комісія звернула увагу нового складу вказаної МВК на необхідність забезпечення реалізації виборчих прав суб’єктів виборчого процесу та неухильного дотримання вимог виборчого законодавства у своїй діяльності.

Комісія залишила без розгляду по суті скаргу Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області, суб’єктом оскарження в якій було визначено голову цієї комісії Голіщева В.Ю. Рішення прийняте у зв’язку з тим, що скарга подана повторно з невиправленими недоліками та з допущенням нових, а також – до неналежного суб’єкта розгляду скарги та з порушенням строків, установлених законом.

На завершення засідання внесено зміни до складу територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, сформованого постановами ЦВК від 6 вересня 2015 року № 230 "Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів", від 17 жовтня 2015 року № 455 "Про новий склад Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області".

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

12.09.2017 р.