СПОДІВАЮСЬ, ЩО МІЖНАРОДНА СПІЛЬНОТА ПРОДОВЖУВАТИМЕ "ДРУЖНІЙ ТИСК", АБИ НАРОДНІ ДЕПУТАТИ ВНЕСЛИ ДО ВИБОРЧИХ ЗАКОНІВ ЗМІНИ, ЯКІ ЗАПРОПОНОВАНІ ЦВК, - ЗАЗНАЧИВ ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ З ДЕЛЕГАЦІЄЮ МОНІТОРІНГОВОГО КОМІТЕТУ ПАРЄ М.ОХЕНДОВСЬКИЙ

Відбулася зустріч Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського з делегацією Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи на чолі зі Співдоповідачем Комітету ПАРЄ з питань дотримання обов’язків та зобов’язань державами-членами Ради Європи (Моніторинговий комітет) паном Ееріком-Ніільсом Кроссом. В заході також взяв участь керівник Офісу Ради Європи в Україні пан Мортен Енберг.

Під час зустрічі Голова Комісії детально поінформував представників ПАРЄ про чинне виборче законодавство України, проблеми, які необхідно вирішити для його покращення.

Щодо перспективи прийняття Виборчого кодексу, який, окрім іншого, передбачає застосування пропорційної виборчої системи з відкритими списками, то, як зазначив Михайло Охендовський, попри те, що народні депутати України ухвалили цей проект в першому читанні, стати законом йому буде вкрай складно. Проблема полягає у відсутності у багатьох політиків волі змінювати виборчу систему, за якої вони вже звикли отримувати депутатські мандати. Хоча Голова Комісії висловив побажання, щоб Виборчий кодекс з врахуванням сучасних потреб і суспільного запиту все ж таки був прийнятий Верховною Радою України.

Окремо він зупинився на законодавчих ініціативах Центральної виборчої комісії. Так, йшлося про зміну підходів до адміністрування результатів виборів. А саме – пропозицію Комісії щодо передачі відомостей про зміст протоколів дільничних виборчих комісій електронними засобами з кожної виборчої дільниці безпосередньо до ЦВК, яка кілька місяців тому вже була передана до парламенту.

– Це дало б можливість мати попередні результати підрахунку голосів вже на ранок понеділка, наступного після дня голосування, а не через майже два тижні, як це відбувалося під час попередніх загальнонаціональних виборів, – наголосив Михайло Охендовський та додав, що запровадження ініціативи ЦВК на законодавчому рівні знову ж таки можливе лише за наявності політичної волі, брак якої проявляється і в тому, що жодна із законодавчих ініціатив Комісії до цього часу не зареєстрована жодним народним депутатом як законопроект.

Тож у цьому контексті він висловив сподівання, що міжнародна спільнота, в тому числі й представники Парламентської асамблеї Ради Європи, продовжуватимуть "дружній тиск", аби народні депутати розглянули та внесли до виборчих законів ті зміни, які запропоновані ЦВК. На його думку, це дозволило б не тільки підвищити рівень прозорості підрахунку голосів і встановлення результатів виборів, а й сприяло б вирішенню головного питання будь-яких українських виборів – питання довіри до їхніх результатів.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

20.03.2018 р.