ВІДБУЛАСЯ РОБОЧА ЗУСТРІЧ ГОЛОВИ ЦВК З КООРДИНАТОРОМ МОНІТОРИНГОВОЇ МІСІЇ МІЖНАРОДНОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "ПОЛІТИЧНА ІНІЦІАТИВА"

17 листопада Голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський провів робочу зустріч з Координатором моніторингової місії міжнародної громадської організації "Політична ініціатива" Янушем Нєдзвєцкі на його прохання.

Під час зустрічі пан Нєдзвєцкі повідомив про факти можливих порушень виборчого законодавства під час проведення повторного голосування на місцевих виборах у деяких містах Україні, зафіксовані представниками місії, яку він очолює.

Зокрема, йшлося про затримку з прийняттям протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів Краматорською міською виборчою комісією у ніч з 15 на 16 листопада через відсутність кворуму для засідання міської комісії.

Також, за словами пана Януша Нєдзвєцкі, його колеги спостерігали факти, які можуть свідчити про спроби підкупу виборців під час повторного голосування на виборах Дніпропетровського міського голови 15 листопада 2015 року. Причому, на думку представників цієї місії спостереження, подібне мало місце поблизу приміщень для голосування практично всіх виборчих дільниць у місті Дніпропетровськ. Так, перебуваючи біля приміщень, де відбувалося голосування, певні особи у білих "манішках" з написом "Голосуй активно!" спілкувалися з виборцями, які після голосування пред’являли їм запрошення взяти участь у виборах від так званої "Громадської ініціативи "Голосуй!". На запрошеннях було надруковано прізвища, імена, по-батькові виборців, їхні адреси, містилися штрих-коди, та невідомі номери.

"За оцінками наших спостерігачів, за такою схемою міг бути вчинений підкуп близько 80 тисяч виборців цього обласного міста", – припустив Координатор моніторингової місії міжнародної громадської організації "Політична ініціатива". При цьому він зазначив, що, на жаль, всі звернення офіційних спостерігачів з цього приводу до представників правоохоронних органів з зафіксованими фото- та відеозйомкою матеріалами, залишилися без будь-якої реакції.

Своєю чергою, Михайло Охендовський зазначив, що підкуп виборців є правопорушенням, за яке в Україні передбачена кримінальна відповідальність згідно зі статтею 160 Кримінального кодексу України. Для виборців, які продають свій голос, передбачена відповідальність у вигляді штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на такий же строк. Для тих, хто надає виборцям неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, якщо такі дії вчиняються за попередньою змовою групою осіб або кандидатом на виборах, встановлено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до семи років.

– Будь-які спроби підкупу виборців є, безумовно, неприйнятними для демократичної правової держави, якою є Україна. Разом з тим, органи адміністрування виборчого процесу – виборчі комісії – не наділені повноваженнями щодо розслідування фактів підкупу виборців. Натомість, обов’язок проведення перевірок щодо таких фактів та відповідного реагування на них покладено на органи внутрішніх справ, – зазначив Голова Комісії.

На завершення зустрічі він наголосив, що ЦВК поділяє стурбованість офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій щодо виявлених ними фактів порушень виборчого законодавства. А також висловив сподівання, що всі подібні випадки, які, можливо, мали місце під час місцевих виборів 25 жовтня та повторного голосування 15 листопада 2015, зокрема, і в місті Дніпропетровськ, вже найближчим часом отримають належну оцінку з боку правоохоронних органів.

Офіційні спостерігачі від міжнародної громадської організації "Політична ініціатива" повідомили, що виявлені ними факти будуть відображені у підсумковому звіті їхньої місії та доведені до відома Європейського парламенту у вигляді проекту відповідної резолюції.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

17.11.2015 р.