КОМІСІЯ ЗВЕРНУЛАСЯ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ТА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ЩОДО ЗБІЛЬШЕННЯ ВИДАТКІВ ДЕРЖБЮДЖЕТУ НА 2017 РІК НА ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШИХ І ПОЗАЧЕРГОВИХ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ ТА ДОСТРОКОВО ПРИПИНИЛА ПОВНОВАЖЕННЯ ВСЬОГО СКЛАДУ ПЛОСКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ

17 березня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії, яке провів Голова Комісії Михайло Охендовський.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" Центральній виборчій комісії за бюджетною програмою 6741020 "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено 20 000,0 тис. гривень. Бюджетні асигнування, встановлені законом, у 2017 році вже розподілено відповідно до прийнятих Комісією рішень на загальну суму 19 433,4 тис. грн.

Слід зазначити, що під час прийняття Верховною Радою України держбюджету на 2017 рік не було враховано звернення Комісії до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, а також до Прем'єр-міністра України від 10 листопада та 2 грудня 2016 року щодо необхідності збільшення видатків за вказаною бюджетною програмою на суму 358 889,5 тис. гривень, із розрахунку розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року у розмірі 3 200 гривень.

На сьогодні до Комісії надійшли звернення від обласних державних адміністрацій щодо призначення перших місцевих виборів у 15 об'єднаних територіальних громадах. Потреба в коштах на підготовку і проведення таких виборів становить 4 488,2 тис. гривень.

Крім того, 14 березня 2017 року Верховна Рада України призначила позачергові вибори 21 сільського, 2 селищних та 1 міського голів на 11 червня 2017 року. Потреба в коштах на підготовку і проведення вказаних виборів становить 2 748,1 тис. гривень.

Враховуючи те, що залишок нерозподілених асигнувань становить лише 566,6 тис. грн, фінансове забезпечення проведення позачергових виборів та прийняття Комісією рішення щодо призначення перших місцевих виборів є неможливим.

Крім того, за інформацією ОДА у 2017 році заплановано утворити ще 509 об'єднаних територіальних громад, у тому числі 183 сільських, 182 селищних та 144 міських. Для забезпечення фінансування перших місцевих виборів у таких громадах необхідно 270 917,7 тис. гривень.

Разом з тим, для підготовки та проведення позачергових місцевих виборів, які можуть бути призначені Верховною Радою України протягом 2017 року, необхідно додатково 7 033,9 тис. гривень.

Зважаючи на викладене Комісія звернулася до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо необхідності внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" у частині збільшення видатків за бюджетною програмою 6741020 "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" на 285 187,9 тис. гривень.

Окрім того, розглянувши відповідне звернення Донецької обласної державної адміністрації, Комісія встановила відсутність правових підстав для призначення нею перших виборів депутатів Святогірської міської ради об'єднаної територіальної громади та Святогірського міського голови і оголошення виборчого процесу відповідних місцевих виборів.

Рішення прийняте у зв'язку з тим, що Святогірську міську об'єднану територіальну громаду утворено територіальними громадами, розташованими на території двох суміжних адміністративно-територіальних одиниць. А, враховуючи відповідні норми Конституції України та Земельного кодексу України, необхідною передумовою призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів і оголошення виборчого процесу таких місцевих виборів у разі входження територіальної громади, розташованої на території суміжного району, до складу об'єднаної територіальної громади, адміністративний центр якої знаходиться в межах іншого району, є внесення змін до меж відповідних районів.

Вирішення вказаних питань належить до повноважень Верховної Ради України. Проте відповідна постанова Верховної Ради України про зміну зазначених меж до Комісії не надходила.

Розглянувши відповідні клопотання, ЦВК надала дозвіл Всеукраїнській громадській організації "Передові правові ініціативи" мати офіційних спостерігачів під час перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року, проміжних виборів депутатів сільських, селищних рад, повторних виборів депутатів сільських, селищних рад та сільських, селищних голів, а також перших виборів старост сіл, селищ, які відбудуться 23 та 30 квітня 2017 року. А ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ГРОМАДСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ "ГРОМАДЯНСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА" та громадським організаціям "РАДА З ЗАХИСТУ ЗАКОННОСТІ ТА ПРАВОПОРЯДКУ" і "Муніципально-правові ініціативи" – під час перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року.

Під час засідання затверджено Положення про Комісію з оцінки корупційних ризиків у Центральній виборчій комісії та утворено відповідну  Комісію у складі десяти працівників Секретаріату ЦВК.

Окрім того, під час засідання Комісія розглянула окремі питання діяльності Плосківської сільської виборчої комісії Броварського району Київської області.

Проаналізувавши наявні в Центральній виборчій комісії документи та надані пояснення голови Плосківської сільської виборчої комісії, ЦВК зазначила про наявність грубих і систематичних порушень вказаною виборчою комісією вимог законодавства України у процесі організації її роботи.

Разом з тим, Комісія звернула увагу на систематичні порушення вказаною виборчою комісією вимог законодавства в частині оформлення протоколів засідань та протоколів виборчої комісії.

Окрім того, було виявлено обставини, які, на думку Центральної виборчої комісії, свідчили про можливе вчинення кримінальних правопорушень.

За таких обставин Комісія скасувала рішення Плосківської сільської виборчої комісії № 4 "Про відкликання депутатів № 7, № 9, № 12 округів", зафіксоване у протоколі засідання 24 січня 2017 року, про "вилучення секретаря ТВК", зафіксоване у протоколі засідання 1 лютого 2017 року, а також постанови цієї виборчої комісії від 1 лютого 2017 року № 4 "Про відкликання депутатів Плосківської сільської ради", № 6 "Про призначення та затвердження дати проміжних виборів сільських депутатів", № 7 "Про розпочаток роботи ТВК".

Разом з тим, ЦВК встановила факт систематичного порушення Плосківською сільською виборчою комісією Закону України "Про місцеві вибори" та достроково припинила повноваження всього її складу.

При цьому, Броварську районну виборчу комісію зобов'язано довести до відома місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстрованих у встановленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевих організацій політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу вказаної комісії, про можливість подання до 24 години 19 березня 2017 року включно до Броварської районної виборчої комісії нових кандидатур для включення до складу зазначеної сільської виборчої комісії. А до 20 березня 2017 року включно – сформувати її новий склад.

Також Комісія звернула увагу нового складу Плосківської сільської виборчої комісії на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства України.

Окрім того, копії усіх наявних в Комісії документів надіслано Головному управлінню Національної поліції в Київській області для проведення перевірки.

Комісія залишила без розгляду по суті скаргу Голенко А.М. суб'єктом оскарження в якій було визначено Петриківську районну виборчу комісію Дніпропетровської області, оскільки її подано повторно з невиправленими недоліками, до неналежного суб'єкта розгляду та з порушенням строків оскарження.

На завершення засідання внесено зміни до складу територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, сформованого постановою ЦВК від 6 вересня 2015 року № 230 "Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів".

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

17.03.2017 р.