КОМІСІЯ СХВАЛИЛА ТА НАДІСЛАЛА ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ В ЧАСТИНІ ДЕКЛАРУВАННЯ МАЙНОВОГО СТАНУ, ДОХОДІВ, ВИТРАТ І ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ФІНАНСОВОГО ХАРАКТЕРУ ВІДПОВІДНИМИ КАНДИДАТАМИ

14 квітня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії, яке провів Голова Комісії Михайло Охендовський.

Розглянувши відповідні клопотання, ЦВК надала дозвіл Всеукраїнській громадській організації "Передові правові ініціативи" мати офіційних спостерігачів під час проміжних виборів депутатів сільських, селищних рад, повторних виборів депутатів сільських, селищних рад та сільських, селищних голів, а також перших виборів старост сіл, селищ, які відбудуться 21 та 28 травня 2017 року.

Окрім того, ЦВК відмовила у задоволенні запиту на інформацію В.Юрзі щодо надання інформації про кількість виборців у межах окремих населених пунктів Городоцького району Львівської області. Рішення прийнято у зв’язку з тим, що Комісія не володіє і не зобов’язана згідно з її компетенцією володіти запитуваною інформацією.

Водночас Комісія зазначила , що за змістом статті 21 Закону України "ПроДержавний реєстр виборців" у порядку здійснення публічного контролю за діяльністю Державного реєстру виборців кожен виборець може звернутися, зазначивши свої ідентифікаційні персональні дані та виборчу адресу, з письмовим запитом щодо надання інформації про кількість виборців у вказаному ним селі, селищі, місті, районі в місті до органу ведення ДРВ, повноваження якого поширюються на відповідну територію.

Також внесено зміни до складу територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, сформованого постановою ЦВК від 6 вересня 2015 року № 230 "Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів".

Комісія своєю постановою схвалила пропозиції щодо вдосконалення законів України з питань проведення виборів, викладені у формі проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України (в частині декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру кандидатами на пост Президента України, в народні депутати України, в депутати місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост) з відповідною пояснювальною запискою.

Вказана постанова надіслана Верховній Раді України для вирішення питання щодо внесення в установленому законодавством порядку на розгляд Верховної Ради України відповідних законодавчих пропозицій.

Рішення прийняте у зв'язку з виникненням правової невизначеності щодо форми декларації для її подання відповідними кандидатами.

Разом з тим, як наголосив під час засідання доповідач з цього питання заступник Голови Комісії Андрій Магера, розроблені Комісією пропозиції жодною мірою не передбачають скасування обов'язку кандидатів подавати декларацію, як це передбачено Законом України "Про запобігання корупції". Так само – як і не впливають на юридичну відповідальність, передбачену і Кримінальним кодексом, і Кодексом про адміністративні правопорушення, за неподання, несвоєчасне подання декларації або подання недостовірної інформації в ній.

"До того ж, на мій погляд, для виборця набагато зручніше зайти на сайт НАЗК і ознайомитися з декларацією того чи іншого кандидата, ніж шукати її десь в пресі або звертатися до територіальної виборчої комісії, щоб ознайомитися там з відповідною декларацією", – зазначив Андрій Магера.

Отже, з метою недопущення порушень виборчих прав громадян України, зокрема під час організації підготовки і проведення місцевих виборів, які постійно відбуваються в Україні, наразі існує нагальна необхідність усунення правової невизначеності, прогалин у законодавстві в частині врегулювання питання подання декларацій відповідними кандидатами.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

14.04.2017 р.