ГОЛОВА ЦВК М.ОХЕНДОВСЬКИЙ: "СПОДІВАТИМЕМОСЯ, ЩО НАШІ ПРОПОЗИЦІЇ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ БУДУТЬ ВРАХОВАНІ ЗАКОНОДАВЦЯМИ ПІД ЧАС ПІДГОТОВКИ ВИБОРЧОГО КОДЕКСУ ДО ДРУГОГО ЧИТАННЯ"

13 – 14 листопада у Києві проходить міжнародна конференція "Шляхи вдосконалення системи адміністрування виборів", яку Центральна виборча комісія проводить спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Офісом Ради Європи в Україні та  Міжнародною фундацією виборчих систем в Україні (IFES). Захід організований з метою обміну досвідом з виборчими органами іноземних держав, міжнародними організаціями щодо механізму адміністрування виборів, підготовки пропозицій стосовно його вдосконалення в процесі організації підготовки і проведення виборів в Україні.

Центральна виборча комісія

У конференції беруть участь делегації центральних виборчих органів восьми країн: Республіки Білорусь, Республіки Вірменія, Грузії, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, Латвійської та Литовської Республік. Також до роботи в рамках заходу запрошені представники міжнародних та громадських організацій, які опікуються організацією та проведенням виборів.

Центральна виборча комісія

Відкриваючи захід, Голова Комісії Михайло Охендовський насамперед подякував зарубіжним партнерам, спільно з якими ЦВК організувала нинішню конференцію, та зазначив, що вона стане черговим показовим результатом багаторічного плідного співробітництва Комісії та цих поважних організацій. «А присутність на заході наших шановних колег з виборчих органів інших країн світу не тільки підтверджує високий рівень цього заходу, а й має стати запорукою успішної роботи конференції», – додав голова ЦВК.

– Мабуть, символічно, що наш захід розпочався не тільки в день 20-річчя Центральної виборчої комісії, а й менше ніж за тиждень від ухвалення Верховною Радою України в першому читанні Виборчого кодексу. Відтак, нинішня конференція має стати чудовим майданчиком для обміну думками в експертному середовищі, серед вітчизняних та зарубіжних фахівців щодо низки аспектів, які є сенс запропонувати нашим політикам. Тож сподіватимемося, що пропозиції та рекомендації нашої конференції будуть враховані законодавцями під час подальшого розгляду цього законопроекту, – наголосив Михайло Охендовський.

Він також висловив надію, що учасники конференції не лише обговорюватимуть її, так би мовити, головну тему – механізм адміністрування виборів та шляхи його удосконалення з врахуванням найкращих світових та європейських практик. Не менш важливим під час дискусій може стати й обговорення впливу сучасних інформаційних технологій та соціальних мереж на вільне формування свідомості виборця під час виборчих процесів.

Своєю чергою, координатор проектів ОБСЄ в Україні Посол Вайдотас Верба наголосив, що Організація завжди підтримувала і буде підтримувати в майбутньому Центральну виборчу комісію. «ЦВК – це один з найкращих та найнадійніших наших партнерів. І мене не може не тішити, що Комісія, як кажуть, не спочиває на лаврах. Навіть в дні святкування її 20-річчя продовжує, образно кажучи, шукати напрямки вдосконалення своєї роботи», – додав пан Посол.

А щодо нинішньої конференції, то  Посол ОБСЄ висловив сподівання, що вона стане дійсно корисним заходом, насамперед з точки зору обміну досвідом. Адже питання вдосконалення механізму адміністрування виборів є актуальними для всіх країн. Тож, на його думку, дискусії між представниками виборчих органів держав, які беруть участь у нинішній конференції, а також відповідними експертами дозволять сформувати напрямки покращення процесу організації виборчих кампаній.

Схожу думку висловила і заступник голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, зазначивши, що вибір виборчої системи та шляхів адміністрування виборів є надзвичайно важливими та безпосередньо впливають на довіру й рівень сприйняття громадянами результатів виборів.

– Нинішня ж конференція є по-своєму знаковою подією. Адже вона проходить на тлі нещодавнього ухвалення українським парламентом в першому читанні Виборчого кодексу. А виборче законодавство та виборча практика, як добре відомо, є надзвичайно важливими складовими для сталого розвитку демократичної держави, – наголосила Олена Литвиненко та додала: «Висловлюю велику подяку Центральній виборчій комісії за чудову ідею щодо спільного проведення цієї конференції. І водночас хочу запевнити, що ЦВК для нас є і залишатиметься в майбутньому пріоритетним партнером. Тож у нас вже заплановане тісне співробітництво з Комісією і в рамках Плану дій на 2018-2021 роки».

В цьому ж контексті директор проекту Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні Пітер Ербен наголосив, що IFES протягом тривалого часу підтримувала та надавала різноманітну допомогу ЦВК. Він також висловив надію, що ця співпраця продовжуватиметься і в майбутньому. Адже ця конференція стала яскравим прикладом такого плідного співробітництва.

Окрім того, Пітер Ербен відзначив актуальність тематики нинішнього заходу, особливо в контексті ухвалення в першому читанні Виборчого кодексу. За його словами, якщо цей, без перебільшення, історичний документ буде прийнятий в цілому, то це не лише змінить систему виборів, а й дасть можливість нарешті гармонізувати виборче законодавство в Україні, аби всі вибори, як загальнодержавні, так і місцеві, проводилися, так би мовити, за однаковими правилами. При цьому важко переоцінити роль їх організаторів. «Тому ми маємо захищати виборчі органи як фортецю, що стоїть на сторожі демократії», – додав директор проекту IFES в Україні.

Під час першого дня конференції з доповіддю щодо можливостей для більш сучасного адміністрування виборів з урахуванням міжнародного досвіду виступив експерт Ради Європи, колишній Виконавчий Секретар виборчої комісії Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Пітер Вордл.

Своєю чергою, радник з питань виборів ОБСЄ/БДІПЛ Улві Ахундлу розповів учасникам конференції про участь представників Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі в місіях зі спостереження за виборами в Україні, а також ознайомив з рекомендаціями щодо покращення виборчого законодавства та практики.

Голова Центральної виборчої комісії Латвійської Республіки Арніс Цимдарс у своєму виступі висвітлив питання адміністрування виборів у Латвійській Республіці та ознайомив з власним баченням його подальшого розвитку. А Голова Центральної виборчої комісії Литовської Республіки, Президент Асоціації організаторів виборів країн Європи Лаура Матьйошайтіте розповіла учасникам конференції про виборчу систему цієї прибалтійської країни.

На завершення першого дня конференції з особливостями інституту оскарження у виборчих правовідносинах присутніх ознайомив Голова Центральної виборчої комісії Республіки Вірменія Тігран Мукучян, а секретар Центральної виборчої комісії Республіки Казахстан Сабіла Мустафіна звернулася до теми щодо удосконалення електорально-правової просвіти молоді.

Окрім того, менеджер проекту IFES в Україні Юлія Шипілова ознайомила учасників конференції зі своїм баченням питань стосовно професіоналізації організаторів виборів.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

14.11.2017 р.