ЗАЯВА
Голови Центральної виборчої комісії
Михайла ОХЕНДОВСЬКОГО

Позачергові вибори народних депутатів України, які відбулися 26 жовтня, були першими виборами після підписання Угоди про асоціацію з Європейським союзом. Саме тому я вважав і продовжую вважати своїм обов’язком – як юридичним, так і моральним – забезпечити їх проведення та встановлення результатів відповідно не тільки до Конституції України та законів України, а й відповідно до найкращих європейських практик.

Готувати ці вибори довелося в дуже складних умовах неоголошеної війни проти нашої держави. У дуже стислих часових рамках. За відведений для цього законом двохмісячний строк вибори за змішаною виборчою системою в Україні до цього ще не проводились. Але, я переконаний, що і якістю підготовки виборів і самим днем голосування наша держава може по праву пишатися. Найкращим підтвердженням цьому стали попередні висновки численних міжнародних місій зі спостереження за виборами, а також урядів провідних держав світу.

Упродовж останніх двох тижнів Центральна виборча комісія працює над встановленням результатів виборів. За цей час я зміг зробити висновок, що голоси виборців дільничними виборчими комісіями майже скрізь були пораховані чесно. Але у деяких виборчих округах були зроблені спроби фальсифікувати цифри протоколів, на підставі яких окружні комісії встановили підсумки, що не збігаються з волею більшості виборців, зафіксованою у виборчих бюлетенях. Це – округи № 30 (місто Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область) та № 50 (місто Красноармійськ, Донецька область). В окрузі № 38 (місто Новомосковськ, Дніпропетровська область) окружну комісію з використанням судів вже змушують переглянути чесно встановлені нею підсумки, відповідно до яких перемога одного з кандидатів є очевидною та переконливою.

Зрозуміло, що і Центральна виборча комісія і я як її Голова не могли не звернути увагу на такі спроби.

Підтвердженням нашої принципової позиції стали рішення про необхідність повторного підрахунку голосів на окремих дільницях округів № № 30 та 50 з одночасним зверненням до правоохоронних органів. Ці рішення викликали негайну реакцію фальсифікаторів. У різних формах мені почали надходити "переконливі прохання" зупинитись та прямі погрози. За останній тиждень мені неодноразово натякали на те, що моя принципова позиція викликала серйозне невдоволення голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Ігоря Коломойського.

Звичайно, я не хочу вірити, що перебуваючи на державній службі та очолюючи одну з найбільших областей України, людина може бути пов’язана з фальсифікацією виборів, тиском на членів виборчих комісій, погрозами та шантажем. Сподіваюсь, що територіальне розміщення названих мною "проблемних" округів є також випадковим збігом обставин. На мій погляд, не можуть бути правдою і розмови про спроби підкупу окремих членів Центральної виборчої комісії.

Найкращим підтвердженням непричетності пана Коломойського до фальсифікації результатів виборів стане швидке повернення виборчого процесу в округах № 30, 38 та 50 у законне русло, а також припинення тиску на Центральну виборчу комісію з метою змусити її встановити недостовірні результати виборів.

09.11.2014 р.