КОМІСІЯ ДОСТРОКОВО ПРИПИНИЛА ПОВНОВАЖЕННЯ УСЬОГО СКЛАДУ МАРІУПОЛЬСЬКОЇ ТА КРАСНОАРМІЙСЬКОЇ МІСЬКИХ ВИБОРЧИХ КОМІСІЙ, А ТАКОЖ ЗВЕРНУЛАСЯ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

2 листопада відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії, яке провів Голова Комісії Михайло Охендовський.

Комісія розглянула окремі питання діяльності Маріупольської та Красноармійської міських виборчих комісій Донецької області.

Проаналізувавши рішення цих виборчих комісій, пояснення окремих членів комісій та інші наявні матеріали, Комісія, зокрема, встановила, що, всупереч рішенням ЦВК, зазначені виборчі комісії не забезпечили передачу виготовлених виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів виборчим комісіям нижчого рівня. Крім того, окремі рішення цих виборчих комісій суперечать законодавству та прийняті з перевищенням їх повноважень, а систематичні порушення вказаних виборчих комісій обов’язкових приписів виборчого закону та рішень Центральної виборчої комісії призвели до порушення гарантованих Конституцією України виборчих прав громадян України.

Комісія також зауважила, що встановлені нею факти можуть свідчити про наявність у діях окремих членів цих виборчих комісій ознак перешкоджання здійснення реалізації виборчих прав громадян України, перешкоджання діяльності інших суб’єктів виборчого процесу та складу злочину, передбаченого статтею 157 Кримінального кодексу України, що призвело до тяжких наслідків  – непроведення виборів депутатів Маріупольської і  Красноармійської міських рад та Маріупольського і Красноармійського міських голів.

Комісія скасувала постанову Маріупольської міської виборчої комісії від 30 жовтня 2015 року № 124 "Про встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних виборчих округах, виборів сільського, селищного, міського голови, старости, депутатів у багатомандатному виборчому окрузі", оскільки обставини, наведені в цій постанові, не є визначеними виборчим законом підставами для прийняття виборчою комісією рішення про визнання виборів такими, що не відбулися. Комісією було встановлено, що вказане рішення суперечить законодавству та прийняте з перевищенням повноважень вказаної комісії.

З цих же підстав Комісія скасувала рішення Красноармійської міської виборчої комісії від 25 жовтня 2015 року № 52 "Про визнання чергових виборів депутатів Красноармійської міської ради Донецької області 25.10.2015 р. такими, що не відбулися" та № 53 "Про визнання чергових виборів Красноармійського міського голови 25.10.2015 р. такими, що не відбулися".

Окрім того, встановивши факти систематичного порушення Маріупольською і Красноармійською міськими виборчими комісіями вимог Законів України "Про місцеві вибори", "Про Центральну виборчу комісію", Комісія достроково припинила повноваження усього їх складу.

Встановлено, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Маріупольської та Красноармійської міських виборчих комісій, можуть не пізніше 24 години 4 листопада 2015 року подати до ЦВК кандидатури для включення до їх складу.

Разом з тим, Центральна виборча комісія звернулася до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та направила до нього відповідні матеріали для перевірки викладених у них обставин та реагування відповідно до законодавства України.

Окрім того, Комісія звернулася до Верховної Ради України щодо невідкладного законодавчого вирішення питання поновлення порушених виборчих прав громадян України – членів територіальних громад міст Красноармійськ та Маріуполь Донецької області, а також призначення проведення голосування з чергових виборів депутатів Красноармійської, Маріупольської міських рад та Красноармійського, Маріупольського міських голів 25 жовтня  2015 року на неділю, 15 листопада 2015 року.

Рішення прийнято у зв'язку з тим, що голосування з виборів депутатів Красноармійської, Маріупольської міських рад, а також Красноармійського, Маріупольського міських голів Донецької області у день чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року не відбулося внаслідок незабезпечення передачі Красноармійською та Маріупольською міськими виборчими комісіями виготовлених виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів виборчим комісіям нижчого рівня.

На сьогодні виборчі процеси чергових виборів депутатів Красноармійської, Маріупольської міських рад, а також Красноармійського, Маріупольського міських голів 25 жовтня 2015 року не можуть бути завершені в жоден встановлений виборчим законом спосіб.

Непроведення голосування з вищезазначених виборів призвело до порушення гарантованих Конституцією України прав громадян України – членів відповідних територіальних громад брати участь в управлінні державними справами, права на місцеве самоврядування, права вільно обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування.

Окрім того, за змістом Рішення Конституційного Суду України від 10 червня 2009   року № 14-рп/2009 скасування виборів до органів місцевого самоврядування чи перенесення строків їх проведення з підстав, не передбачених законом, є порушенням виборчих прав громадян.

Таким чином, скасування чергових виборів депутатів Красноармійської, Маріупольської міських рад, а також Красноармійського, Маріупольського міських голів 25 жовтня 2015 року, припинення виборчих процесів відповідних виборів у непередбачений законом спосіб без проведення голосування та встановлення результатів виборів відповідними міськими виборчими комісіями є юридично неприпустимим.

Разом з тим, законодавством України про місцеві вибори на сьогодні не встановлено механізму поновлення порушених виборчих прав громадян України у разі, якщо голосування в день виборів не відбулося. Порушені виборчі права виборців – членів територіальних громад міст Красноармійськ та Маріуполь Донецької області за існуючого нормативного регулювання не можуть бути відновлені жодною виборчою комісією та жодним органом судової гілки влади.

Натомість без проведення голосування з чергових виборів депутатів Красноармійської, Маріупольської міських рад та Красноармійського, Маріупольського міських голів усі чотири відповідні виборчі процеси не можуть завершитися у передбачений виборчим законом спосіб. Усі вказані питання можуть бути вирішені лише Верховною Радою України шляхом прийняття відповідного закону.

На завершення засідання внесено зміни до складу деяких територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, сформованого постановою ЦВК від 6 вересня 2015 року № 230 "Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів".

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

02.11.2015 р.