ГОЛОВА ЦВК ПРОВІВ ЗАВЕРШАЛЬНУ РОБОЧУ ЗУСТРІЧ З ГЛАВОЮ МІСІЇ   БДІПЛ ОБСЄ ЗІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА МІСЦЕВИМИ ВИБОРАМИ В УКРАЇНІ

1 грудня  Голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський провів робочу зустріч з делегацією Місії Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі зі спостереження за місцевими виборами в Україні 25 жовтня 2015 року на чолі з Главою Місії пані Каетаною де Зулуетою Овтрам.

На початку зустрічі пані Зулуета Овтрам подякувала Центральній виборчій комісії за тісну та плідну співпрацю під час місцевих виборів. Та додала, що, на переконання всіх представників Місії, завдяки зусиллям та відданості виборчих комісій, організація голосування та підрахунку голосів виборців як у день чергових місцевих виборів 25 жовтня 2015 року, так і в ході повторного голосування 15 листопада 2015 року заслуговує на схвалення.  

– Зараз представники БДІПЛ ОБСЄ працюють над остаточним звітом щодо перебігу цих виборів, в який, звісно, увійдуть, окрім іншого, й відповідні рекомендації щодо удосконалення виборчого процесу в Україні, – повідомила пані Овтрам. Адже, за словами Глави Місії, наразі у офіційних міжнародних спостерігачів існує стурбованість щодо певних аспектів українського законодавства про місцеві вибори.

Зокрема, вона звернула увагу на необґрунтовані, на думку спостерігачів місії БДІПЛ ОБСЄ, та нерідко у день, що передує дню голосування, зміни у складі територіальних виборчих комісій.

Погодився з цим зауваженням і Михайло Охендовський. Та додав: "Подібна ситуація є наслідком відвертого зловживання наданим законом правом на заміни членів виборчих комісій з боку деяких місцевих організацій політичних партій. Це, окрім іншого, поставило питання й про доцільність проведення навчання членів виборчих комісій, яких змінювали буквально за кілька днів або навіть напередодні дня голосування".

"Абсолютно очевидно, що подібні заміни негативно впливають як на якість виборчої кампанії загалом, так і на довіру до організаторів виборів – відповідних виборчих комісій – зокрема", – зазначив Голова ЦВК. За його словами, Центральна виборча комісія послідовно відстоює позицію щодо необхідності законодавчого обмеження можливості замін у складі територіальних виборчих комісій як щодо їх кількості упродовж виборчого процесу (не більше одного разу), так і щодо строків проведення таких замін (наприклад, не пізніше, ніж за п’ять днів до дня голосування). Але, на жаль, у Верховній Раді України такий підхід не підтримується – політики продовжують залишатися прибічниками необмеженого ні у часі, ні за кількістю права місцевих організацій партій та кандидатів на заміни членів виборчих комісій.

Під час подальшого спілкування сторони обговорили ситуацію, що склалася навколо виборів Криворізького міського голови.

Голова Комісії коротко ознайомив Главу місії БДІПЛ ОБСЄ зі змістом двох рішень адміністративних судів щодо вказаних виборів, які набрали законної сили. На переконання М. Охендовського, усі питання, пов’язані з виборами Криворізького міського голови повинні вирішуватися виключно у юридичній, а не у політичній площині. Виборчі комісії зобов’язані невідкладно розглянути окремі невирішені на цей час питання щодо розгляду скарг та прийняти власні обґрунтовані рішення з урахуванням та на виконання рішень судів, які набрали законної сили і не підлягають оскарженню. При цьому необхідно брати до уваги, що виборчий процес відповідних виборів завершується вже 2 грудня 2015 року.

Голова Комісії також висловив сподівання, що утворена Верховною Радою України тимчасова спеціальна комісія з питань, пов’язаних з виборами Криворізького міського голови, та окремі її члени зможуть утриматися від втручання у вирішення питань, які законом віднесені до виключних повноважень виборчих комісій, політичного та інших форм тиску на них.

Окрім того, Михайло Охендовський висловив сподівання, що у майбутньому вибори в Україні відбуватимуться за усталеним законодавством, яке б не зазнавало суттєвих змін перед кожною виборчою кампанією. Також, на його думку, задля підвищення суспільної довіри до підрахунку голосів та результатів виборів у цілому уже найближчим часом необхідно вирішити питання забезпечення дільничних виборчих комісій комп?ютерною технікою та спеціальними сканерами для автоматизації процесу підрахунку голосів. "Саме такий підхід надав би можливість вирішити весь комплекс нагальних проблем: мінімізував би кількість помилок та проявів "людського фактору" при підрахунку голосів, значно прискорив би попереднє оприлюднення результатів виборів, виключив би можливість протиправних маніпуляцій стосовно волі виборців з боку окремих членів виборчих комісій, а головне – значно підвищив би рівень суспільної довіри до виборів та їхніх результатів, – акцентував М. Охендовський. – За таких умов Україна один раз і назавжди вирішила б питання точності, своєчасності та достовірності встановлення результатів будь-яких виборів. У цьому контексті Центральна виборча комісія хотіла б розраховувати і на міжнародну технічну допомогу свого традиційного партнера – ОБСЄ – за всебічного сприяння якого в Україні було створено та запроваджено Державний реєстр виборців".

На завершення зустрічі Голова ЦВК подякував пані Зулуету Овтрам за роботу Місії БДІПЛ ОБСЄ на чергових місцевих виборах, високо оцінивши її звіти, постійну підтримку та розуміння з боку спостерігачів Місії, а також конструктивну критику та рекомендації щодо адміністрування виборів в Україні.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

1.12.2015 р.